طرز تهیه شام چهارشنبه سوری 95 | شام و غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟

آخرین ارسال های انجمن

کمی طاقت داشته باشید...
عنوانپاسخبازدیدتوسط
03725majalefarsi
02731majalefarsi
02621majalefarsi
01886majalefarsi
01262majalefarsi
01190majalefarsi
02643majalefarsi
01950majalefarsi
06304majalefarsi
02277majalefarsi
02706majalefarsi
03632majalefarsi
02751majalefarsi
03413majalefarsi
09111majalefarsi
03831majalefarsi
03297majalefarsi
03802majalefarsi
011742majalefarsi
03628majalefarsi

اخبار ایران و جهان , اخبار فرهنگی و هنری ,

طرز تهیه شام چهارشنبه سوری 95 | شام و غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟

طرز تهیه شام چهارشنبه سوری 95 | شام و غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟

 

 

لیست غذاهای شب چهارشنبه سوری 96، شام مخصوص شب چهارشنبه سوری 95،طرز تهیه انواع غذا برای شب چهارشنبه سوری 95 96،آداب و رسوم شب چهارشنبه سورس 96، میوه آرایی شب چهارشنبه سوری 95


طرز تهیه شام چهارشنبه سوری 95 


نتیجه تصویری برای شام شب چهارشنبه سوری

 


برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 


 

 

شام و غذای شب چهارشنبه سوری 96 یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های جشن‌ها و مهمانی‌ها در همه جای دنیا؛ غذاها و تنقلات خاص آن جشن  هستند. در واقع طبق سنتی نانوشته در همه جای دنیا و همچنین کشور خودمان، برای همه مهمانی‌ها غذای مخصوصی وجود دارد. برایی مثال در کشورمان ایران برای مناسبت‌های مختلف اعم از جشن تولد، جشن پاگشا، جشن‌های مذهبی، جشن شب یلدا، جشن چهارشنبه سوری، شام شب عید، سیزده به در و ... غذای مخصوصی وجود دارد و ما با تهیه آن غذا یا خوراکی مخصوص، به نوعی به آن مناسبت خاص ارزش نهاده‌ایم و آن را به نحو احسنت برگزار نموده‌ایم. 

فهرست غذاهای مناسب چهارشنبه سوری 95- عید نوروز 96

در میان مردم آذربایجان شرقی هر یک از چهارشنبه سوری 95 مراسم متعلق به آخرین چهارشنبه سوری است که در آن شب چارشنبه سوری اسفند 95
نتیجه تصویری برای شام شب چهارشنبه سوری
مای پیکس لاو :شاید فکر کنید چه فرقی می‌کند که شب سال تحویل نان و پنیر بخورید یا سبزی پلو با ماهی و به هر حال آن شب هم می‌گذرد و سال نو می‌شود اما شاید در خلوت خودتان، این موضوع ته فکر و قلب‌تان بماند که مراسم شب سال تحویل را به درستی اجرا نکرده و تفاوت آن شب خاص با دیگر شب‌های سال را درک نکرده‌اید. 

آداب چهارشنبه سوری - کوروش کبیر و هخامنشیان وآریایی

بین مردم مرسومه که در این شب شام سبزی پلو ماهی وکوکو سبزی و دلمه وانواع آش از جمله  در برخی شهرهای ایران بازارها را درشب چهارشنبه سوری چراغانی می کنند 
نتیجه تصویری برای شام شب چهارشنبه سوری

غذاهای بسیاری از مناسبت‌ها، بین همه افراد جا افتاده و برای مثال همه می‌دانند که شب سال تحویل یا روز عید باید چه غذایی بخورند اما درباره برخی دیگر از مناسبت‌ها کمتر صحبت شده و شاید حتی بسیاری از افراد ندانند که آن مناسبت غذای به خصوصی دارد. یکی از این مناسبت‌ها جشن چهارشنبه سوری یا جشن چهارشنبه آخر سال است. شبی که سال‌هاست برای ما معنا و  مفهوم خود را از دست داده و بدون آنکه بدانیم چه چیزی را جشنن می‌گیریم، درگیر حواشی شده و خود را به خطر می‌اندازیم و به جای جشن و خوشی، با انبوهی از سر و صدا و دود و دادد و فریاد و آسیب‌های کوچک و بزرگ، شب را به صبح می‌رسانیم. 

شام چهارشنبه سوری - غذای شب چهارشنبه سوری - شب چهارشنبه سوری چه بخوریم - آش رشته - رشته پلو

در اینجا قصد نداریم درباره فلسفه چهارشنبه سوری و اینکه چرا سنتی به این زیبایی، جای خود را به کارهای خطرناک و نامبارک داده بپردازیم. بلکه می‌خواهیم به بحثی که در ابتدا مطرح شد پرداخته و شما را با خوراکی‌های خوشمزه و غذای شب چهارشنبه سوری آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید. 

غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟

طرز تهیه آش رشته مخصوص شب چهارشنبه سوری 96
بیشتر مردم مناطق مختلف ایران در شب چهارشنبه آخر سال، آش رشته یا انواع آش محلی مربوط  به منطقه خود را درست می‌کنند. در واقع گفته می‌شود خوردن آش رشته به این دلیل است که رشته امور را در سال جدید به دستت گرفته و سال موفق و پرباری داشته باشیم.

غذای مخصوص شب چهارشنبه سوری - علوم حسابداری

در گذشته نه چندان دور درشب " چهارشنبه سوری " پس از صرف شام سفره مخصوص این شب پهن می‌شد که طبق رسم در این سفره خشکبار، شیرینی قرارداده 
علاوه بر آش رشته، بسیاری از مردم آشی به نام آش ابودردا نیر تهیه می‌کنند. در اصل بیشتر  کسانی این آش را می‌پزند که بیماری در خانه دارند و شفای او را در سال جدید می‌خواهند. هنوز معلوم نیست که رسم خوردن آش در شبب چهارشنبه سوری از چه زمانی وارد فرهنگ ایرانی‌ها شده است. 

غذاهای شب چهارشنبه سوری

 اصلا خوراکی غالب چهارشنبه سوری سر سفره شام چه بوده؟ قدیمی‌ها شب چهارشنبه سوری پلوی معروفی داشتند به اسم «پلو هفت رنگ»
داخل آش ابودردا باید ۷ جور بنشن باشد. فرقی ندارد نخودش چه قدر باشد و لوبایش چه اندازه. مهم داشتن ۷ جور بنشن است. همین. روش تهیه‌اش هم درست مانند آش رشته است. با‌‌ همان رشته‌های درازی که قرار است تا آخر سال بعد رشته امور را به دست کاسه به دست‌ها بدهد.
مردم شهر‌های مختلف کشور همچنین در سه شنبه آخر سال آش‌های مختلفی می‌پزند. مازندرانی‌ها آش ترش دارند که ۷ میوه ترش توی آن است و اردبیلی‌ها هم آش میوه.
غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟ - شام چهارشنبه سوری - رشته پلو - آش رشته
پلو هفت رنگ مخصوص شب چارشنبه سوری 96
قدیمی‌ها شب چهارشنبه سوری پلوی معروفی داشتند به اسم "پلو هفت رنگ". روال کار نیز به این صورت است که پلو هفت رنگ را از هفت جور پلو مختلف با کلی زحمت درست می‌کردند. پلوهایی مجزا از خرما، زیره، کشمش، شوید، عدس و لوبیا که البته بسته به توان مالی هر خانواده‌ای این پلو‌ها می‌توانست فرق کند. 

غذای شب چهارشنبه سوری  

 
آلبالو پلو، سبزی پلو، رشته پلو و … هر کدام می‌توانستند انتخابی برای سفره هفت رنگ باشند. مهم فقط هفت جور پلو درست‌کردن بود. این روزها البته با توجه به قیمت‌های فضایی و درآمدهای ناچیز کمتر دل و دماغ و استطاعت مالی برای انجام چنین کارهایی وجود دارد. 

 غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟  

 غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟ رشته پلو، آجیل پلو، مرصع پلو، آش رشته، آش ابو دردا 
اما اگر دوست دارید یک چهارشنبه سوری سنتی داشته باشید و از طرفی به فکر هزینه این شام رنگارنگ نیز هستید، نیازی نیست خود را به دردسر بیندازید. شما می‌توانید از مخلفات خاص برای هفت رنگ کردن پلوی شام استفاده کنید. 

ღ تنهایی سکوت ღ - آئین های چهارشنبه سوری یا شب چهار

شام چهارشنبه سوری بین مردم مرسومه که در این شب شام سبزی پلو ماهی وکوکو سبزی و دلمه وانواع آش و بعد از شام شب چره ای با آجیل شیرین و انواع مغزها مانند گردو و بادام 
مانند روشی که برای تزیین مرصع پلو استفاده می‌شود. فقط کافی است رنگ‌ها تنوع داشته باشند. این وسط خلال نارنج یا پرتقال یا حتی هویج، کشمش، زرشک، خلال بادام، خلال پسته، خرما و مربای آلبالو می‌تواند کلی در درست کردن پلوی هفت رنگ کمک دستتان باشد. حتی می‌توانید از چند رنگ خوراکی استفاده کرده و یک دیس پلوی هفت رنگ داشته   باشید. 

رشته پلو با مرغ - رشته پلو با گوشت - شام چهارشنبه سوری - مرصع پلو - آجیل پلو - آش رشته

آجیل پلو، مرصع پلو، رشته پلو

درباره غذاها و خوراکی‌های شب چهارشنبه سوری، باید و نباید خاصی وجود ندارد و به طور کلی خوردن غذاهای فاخر و به خصوص گذراندن شب با تنقلات و آجیل و شیرینی است که امری بدیهی است. 

آداب و رسوم چهارشنبه سوری - آسمونی

 صفویه که جشن و پایکوبی ایرانیان را در شب چهارشنبه‌سوری به تصویر کشیده‌است.جشن «سور» 
از جمله این غذاهای فاخر یکی آجیل پلو است که همان‌طور که از نام آن پیداست، از انواع آجیل و مغزهای مقوی و خوشمزه تشکیل شده و دیگری مرصع پلو که در نوع خود جزو غذاهای مناسبتی و مجلسی به حساب می‌آید. دیگری رشته پلو است که با مرغ یا گوشت و همراه کشمش و خرما و ...  سرو می‌شود و فلسفه خوردن آن نیز مانندد  همان آش رشته است و بناست رشته امور را به دست خورندگانش بدهد. 

اگر امکان دارد آن را به فارسی رایانامه کنید

غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟ - مجله اینترنتی ستاره

تهیه شام شب چهارشنبه سوری 96 جشن تولد، جشن پاگشا، جشن‌های مذهبی، جشن شبیلدا، جشن چهارشنبه سوری، شام شب عید96
همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شد باید و نباید خاصی وجود ندارد و نباید زیاد درگیر حواشی شد. مهم این است که فراموش نکنیم لحظات زندگی و این آیین‌ها و سنت‌های زیبا را قدر بدانیم و از بودن در کنار یکدیگر لذت ببریم و خوش باشیم. 

منبع:mypixlove.blogsky.com

طرز تهیه شام چهارشنبه سوری 95 ، 
شام و غذای شب چهارشنبه سوری چیست؟
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 اسفند 1395 ساعت: 13:58
برچسب ها : , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]