وبا چیست | راه های انتقال و درمان آن

آخرین ارسال های انجمن

کمی طاقت داشته باشید...
عنوانپاسخبازدیدتوسط
02802majalefarsi
02030majalefarsi
01939majalefarsi
0979majalefarsi
0694majalefarsi
0643majalefarsi
01938majalefarsi
01368majalefarsi
04532majalefarsi
01733majalefarsi
02093majalefarsi
02806majalefarsi
02205majalefarsi
02742majalefarsi
06896majalefarsi
03329majalefarsi
02685majalefarsi
03046majalefarsi
06318majalefarsi
02844majalefarsi

مجله سلامت ,

وبا چیست | راه های انتقال و درمان آن

وبا چیست | راه های انتقال و درمان آن

تحقیق در مورد بیماری وبا و علایم آن


بیماری وبا بیماری وبا و علائم آن پیشگیری از وبا تحقیق بیماری وبا تحقیق در مورد بیماری وبا درمان وبا عکس بیماری وبا علایم وبا میکروب وبا نام علمی بیماری وبا وبا چیست وبا در ایران

بیماری وبا

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

وبا بیماری اسهالی است که توسط باکتری بنام ویبریو کلرا ( VIBRIO CHOLERA ) ایجاد می شود. میکروب این بیماری بیشتر در آب وجود دارد و از طریق خوردن آب آلوده پس از عبور از معده و روده تکثیر پیدا کرده و موجب ترشح سم و افزایش دفع آب و املاح از دیواره روده می شود که با علامت اسهال همراه است. بنابراین میکروب از طریق مدفوع انسان در محیط پخش شده و می تواند آب و غذا را آلوده کند . شایع ترین راه انتقال آن آب آشامیدنی می باشد. بیماران وبایی به طور مشخص دچار اسهال آبکی همراه با از دست دادن آب بدن می شوند. وبا را می توان با مایع درمانی خوراکی یا تزریق و جایگزینی املاح درمان کرد.

علائم بيماری وبا

شخص مبتلا به وبا، اسهال خفيف بدون درد و بدون تب دارد كه كم كم شديد میشود، اسهال شخص مبتلا به وبا آبكي و به شكل لعاب برنج است. بيماري وبا گاهي همراه استفراغ و گاهي بدون استفراغ است كه به سرعت و در ظرف سه الي چهار ساعت موجب كم آبي شديد بدن شده و در صورتي كه سريعا آب و املاح بدن جبران نشود، سبب مرگ فرد مبتلا میشود.

دوره پنهان بيماري وبا از لحظه ورود ميكروب به بدن تا بروز بيماري از چند ساعت تا پنج روز میباشد ولي به طور معمول در يكي دو روز بيماري وبا آشكار میشود. به محض شروع اسهال شديد بايستي مايعات فراوان ORSمورد استفاده قرار گيرد و سريعا به نزديكترين مركز بهداشتي درماني يا خانه بهداشت مراجعه شود.

راه های انتقال وبا

راههای انتقال‌ بيماری وبا به دو روش تماس مستقيم و غيرمستقيم است. وبا میتواند از طريق تماس با چيزهايي آلوده به ميكروب وبا مانند دست دادن با دست‌هاي آلوده بيمار، تماس با استفراغ يا مواد دفعي بيمار، ملحفه و لوازم آلوده او مثل ليوان، ظروف و حوله و…. منتقل شود كه همه اين موارد، روش مستقيم انتقال بيماري است.

در روش تماس غيرمستقيم بيماری وبا میتواند از طريق خوردن آب آلوده به مدفوع مانند استفاده از چاه ها، استخرها، جويبارها و درياچه‌های آلوده منتقل شود.

خوردن سبزيجات و ميوه‌هاي خام آلوده، استفاده از غذاهاي پخته آلوده كه توسط دست آلوده و يا حشرات آلوده شده باشد، تغذيه كودكان با بطري به جاي شير مادر،استفاده از شير و بستني آلوده كه از منابع غير مطمئن تهيه شده باشد، از ديگر راههای انتقال وبا است.

علائم بیماری وبا

علائم وبا می توانند در عرض چند ساعت تا حداکثر ۵ روز بعد از آلوده شدن به باکتری بروز کنند. اغلب علائم خفیف هستند اما گاهی اوقات شدید و جدی نیز می شوند. حدود ۱ نفر از هر ۲۰ نفر به بیماری اسهال آبکی شدیدِ همراه با استفراغ دچار می شود که می تواند به سرعت منجر به کم آبی بدن شخص بیمار شود. اگر چه بسیاری از افراد علائم خفیفی از بیماری را تجربه می کنند (و یا شاید اصلا هیچ علائمی را تجربه نکنند) اما با این وجود هنوز می توانند یک ناقل بیماری وبا به حساب بیایند.

علائم و نشانه های کم آبی شدید ناشی از بیماری وبا

 • ضربان قلب بالا
 • کم شدن و یا از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست (اگر پوست کشیده شود توانایی برگشتن به وضعیت اولیه ی خود را ندارد.)
 • غشا های مخاطی خشک از جمله خشکی در داخل دهان، گلو، بینی و پلک
 • فشار خون پایین
 • عطش
 • گرفتگی عضلات

• اگر این حالت درمان نشود می تواند در عرض چند ساعت منجر به شوک و مرگ فرد مبتلا به بیماری وبا شود.

درمان وبا و پیشگیری از بیماری وبا

اگرچه بیماری وبا واکسن دارد اما CDC و سازمان جهانی بهداشت به طور معمول استفاده از آن را توصیه نمی کنند زیرا که ممکن است در بیش از نیمی از افراد بی تاثیر باشد و تاثیر آن در نهایت بیش از چند ماه نخواهد بود. با این حال، شما می توانید با مصرف آب های جوشانده شده و یا آب های ضد عفونی شده با مواد شیمیایی یا آب های بطری شده مانند آب های معدنی خود و خانواده تان را از ابتلا به بیماری وبا در امان نگاه دارید. در موارد زیر حتما باید از آب های جوشانده شده و یا ضد عفونی شده و یا آب های معدنی استفاده کنید:

 • نوشیدن
 • تهیه ی غذا و نوشیدنی ها
 • ساختن یخ
 • مسواک زدن
 • شستن دست و صورت
 • شستن ظروفی که در پخت و پز و آماده کردن و سرو کردن غذا دخیل هستند
 • شستن میوه ها و سبزیجات

برای ضد عفونی کردن آب آن را به مدت یک دقیقه بجوشانید و یا آن را تصفیه کنید و دو قطره مایع مخصوص در آن بریزید و یا به ازای هر لیتر آب نیمی از یک قرص ید را استفاده کنید.

همچنین باید از خوردن مواد غذایی زیر به صورت خام خودداری کنید:

 • میوه ها و سبزیجات با پوست
 • شیر و مواد لبنی غیر پاستوریزه
 • گوشت و صدف خام و یا کم پخته شده
 • ماهی های صید شده در آب های آلوده

اگر شما به اسهال و استفراغ شدید دچار شدید (مخصوصا بعد از خوردن صدف خام و یا مسافرت به کشور هایی که در آنها بیماری وبا شایع است) حتما به سرعت خود را به مراکز درمانی برسانید. بیماری وبا به راحتی قابل درمان است اما چون کم آبی بدن به سرعت در آن اتفاق می افتد، سرعت عمل در انتقال بیمار به مراکز درمانی و شروع درمان بسیار مهم است.

مصرف آب اصلی ترین راه برای درمان وبا است. با توجه به شدت اسهال برای جایگزین کردن آب از دست رفته ی بدن، از درمان با استفاده از مایعات از طریق مواد خوراکی و یا از طریق وریدی استفاده می شود. مصرف آنتی بیوتیک برای کشتن باکتری وبا بخشی از درمان های اورژانسی به حساب نمی آید. آنها دوره ی اسهال را به نصف کاهش می دهند و با این کار میزان باکتری دفع شده توسط بیمار کمتر شده و احتمال گسترش این بیماری کمتر می شود.

 

منبع : دانش چی http://www.daneshchi.ir

 

 

معرفی بیماری وبا، علائم، راههای انتقال و پیشگیری از آن | - سلامت نیوز

Sep 10, 2013 - دوره پنهان بیماری وبا از لحظه ورود میكروب به بدن تا بروز بیماری از چند ساعت تا پنج روز می‌باشد ولی به طور معمول در یكی دو روز بیماری آشكار می‌شود. به محض شروع اسهال شدید بایستی مایعات فراوان و ORSمورد استفاده قرار گیرد و سریعا به نزدیكترین مركز بهداشتی درمانی یا خانه بهداشت مراجعه شود. راههای انتقال :

بيماري وبا، علائم، راههاي انتقال و پيشگيري از وبا - بیتوته

راههای پیشگیری ازبیماری وباچیست؟,راه های انتقال وبا چه چیزهایی میباشد,آیا وبا یک بیماری واگیر دار است,علائم بیماری وبا چیست؟,نکاتی را که باید برای جلوکیری از بیاری وبا ... به محض شروع اسهال شديد بايستي مايعات فراوان و ORSمورد استفاده قرار گيرد و سريعا به نزديكترين مركز بهداشتي درماني يا خانه بهداشت مراجعه شود.

ایرنا - وبا: راه های انتقال، علائم، درمان

Oct 27, 2015 - به گزارش گروه علمی ایرنا، اطلاع از راه های پیشگیری از وبا و نیز نحوه انتقال، علائم و درمان آن از این جهت اهمیت مضاعف می یابد که اخیرا 'علی اکبر سیاری' معاون امور بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی 15 فرد مبتلا به این بیماری در شهرهای مختلف کشور خبر داد و افزود که این افراد عمدتا به عراق سفر ...

وبا، علائم و راه‌های درمان

Jul 3, 2016 - دوره پنهان بیماری وبا از لحظه ورود میکروب به بدن تا بروز بیماری از چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد ولی به طور معمول در عرض یکی دو روز علائم آشکار می‌شود، به محض شروع اسهال شدید باید مایعات فراوان و محلول خوراکی ORS مورد استفاده قرار گیرد و هر چه سریع به نزدیکترین مرکز بهداشتی مراجعه شود. راه های انتقال ...

الو دکتر ، وبا، علائم و راه‌های درمان

دوره پنهان بیماری وبا از لحظه ورود میکروب به بدن تا بروز بیماری از چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد ولی به طور معمول در عرض یکی دو روز علائم آشکار می‌شود، به محض شروع اسهال شدید باید مایعات فراوان و محلول خوراکی ORS مورد استفاده قرار گیرد و هر چه سریع به نزدیکترین مرکز بهداشتی مراجعه شود. راه های انتقال بیماری وبا. حاج سید ...

بیماری وبا و راه های انتقال و درمان آن | نیو 1397

تحقیق در مورد بیماری وبا و علایم آن. بیماری وبا وبا بیماری اسهالی است که توسط باکتری بنام ویبریو کلرا ( VIBRIO CHOLERA ) ایجاد می شود. میکروب این بیماری بیشتر در آب وجود دارد و از طریق خوردن آب آلوده پس از عبور از معده و روده تکثیر پیدا کرده و موجب ترشح سم و افزایش دفع آب و املاح از دیواره روده می شود که با علامت اسهال همراه ...

روش های پیشگیری از بیماری وبا – سایت پزشکان بدون مرز

راه های انتقال : – دستهای آلوده – تماس با مواد دفعی و استفراغ بیماران و لوازم آلوده بیمار – آب آلوده – غذای آلوده – میوه و سبزیجات آلوده. علائم بیماری : – حدود 90 درصد بیماران بدون علامت بوده یا اسهال خفیف دارند. – در صورت بروز اسهال آبکی شدید از زمان اولین مدفوع شل تا شوک 4 تا 12 ساعت و در صورت عدم انجام اقدامات درمانی به موقع مرگ در ...

بيماري وبا، علائم، راههاي انتقال و پيشگيري از آن - روزنامه آفرینش

Jun 8, 2014 - دوره پنهان بيماري وبا از لحظه ورود ميكروب به بدن تا بروز بيماري از چند ساعت تا پنج روز مي‌باشد ولي به طور معمول در يكي دو روز بيماري آشكار مي‌شود. به محض شروع اسهال شديد بايستي مايعات فراوان و ORSمورد استفاده قرار گيرد و سريعا به نزديكترين مركز بهداشتي درماني يا خانه بهداشت مراجعه شود. راههاي انتقال :.

بيماري وبا، علائم، راههاي انتقال و پيشگيري از وبا – منشور

Jun 19, 2017 - به محض شروع اسهال شدید بایستی مایعات فراوان و ORSمورد استفاده قرار گیرد و سریعا به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا خانه بهداشت مراجعه شود. راههای انتقال وبا: راههای انتقال‌ بیماری وبا به دو روش تماس مستقیم و غیرمستقیم است. وبا می‌تواند از طریق تماس با چیزهایی آلوده به میکروب وبا مانند دست دادن با دست‌های ...

بیماری وبا و راه های انتقال آن به انسان | دنیاتو تغییر بده - مگ یاد

Jun 22, 2017 - عشرتی افزود: برخی اقدامات در مناطق گرمسیری و به خصوص مناطق مرزی که خطر بروز بیماری وبا در آن‌ها بیشتر جود دارد انجام می‌شود همچنین در این مناطق برای پرسنل و کادر درمانی نیز کارگاه هایی در زمینه علائم و راه‌های پیشگیری بیماری وبا برگزار می‌شود افزون بر این حساس سازی پرسنل و کادر درمانی در دانشگاه‌های علوم ...

راه های پیشگیری از وبا - Tebyan - تبیان

وبا بیماری اسهالی است که توسط باکتری بنام ویبریو کلرا ( VIBRIO CHOLERA ) ایجاد می شود. میکروب این ... وبا را می توان با مایع درمانی خوراکی یا تزریق و جایگزینی املاح درمان کرد. روش های انتقال. وبا منحصراً از طریق آب یا غذای آلوده منتقل می شود. انتقال، توسط تماس مستقیم فرد به فرد مانند تماس با بیمار به ندرت اتفاق می افتد.
وَبا بیماری‌ای است که از طریق آب توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می‌شود. این بیماری در گذشته در ایران به نام مرگامرگی خوانده می‌شده‌‌است. این باکتری با نوشیدن آب آلوده یا خوردن ماهی نپخته یا خوردن صدف‌ها وارد بدن می‌شود. در ایران بیشترین راه انتقال مرگامرگی، سبزی‌های آلوده‌ است. سبزی‌هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی ...

بیماری وبا: علل، علائم، پیشگیری و درمان بیماری وبا | شفاجو

بیماری وبا از طریق آب آلوده به باکتری بیماری وبا به وجود می آید. ... بیماری وبا یک بیماری عفونیست که باعث اسهال شدید و آبکی شده و در صورتی که درمان نشود می تواند منجر به کم آبی بدن و در نهایت مرگ بیمار شود. ... منابع آب شهری; یخ ساخته شده از آب شهری; نوشیدنی ها و خوراکی هایی که توسط فروشنده های دوره گرد به فروش می رسد.

علل، علائم و درمان بیماری وبا - آسان طب

وبای بزرگ ( نوع شدید وبا ) بیماری مرگباری است که در جریان اپیدمی ها ایجاد شده ولی با جایگزینی سریع مایعات و درمان های حمایتی می توان آن را درمان و کنترل کرد . ... سم تولید شده وارد سلول های پوششی جدار روده شده و باعث مهار جذب انتقال سدیم و دفع کلر به داخل لومن می شود در نتیجه این امر مقدار زیادی سدیم کلراید در فضای روده تجمع می ...

بیماری وبا، علائم، راههای انتقال و پیشگیری

به محض شروع اسهال شديد بايستي مايعات فراوان و ORSمورد استفاده قرار گيرد و سريعا به نزديكترين مركز بهداشتي درماني يا خانه بهداشت مراجعه شود. راههاي انتقال وبا : راههای انتقال‌ بيماري وبا به دو روش تماس مستقيم و غيرمستقيم است. وبا مي‌تواند از طريق تماس با چيزهايي آلوده به ميكروب وبا مانند دست دادن با دست‌هاي آلوده بيمار، تماس ...

بیماری وبا ،راه انتفال ؛ پیشگیذی و درمان آن چگونه است؟ - کلوب

Sep 6, 2011 - وبا بشدت مسری است. دوره پنهانی وبا از چند ساعت تا 5روز و به طور معمول یک تا 2روز است و شدت علایم بسرعت و مدت از دست رفتن مایعات بستگی دارد. راههای انتقال بیماری نیز ساده است : رعایت نکردن بهداشت فردی ، استفاده از میوه و سبزیهای آلوده ، مصرف آب ناسالم و یخ تهیه شده از آن و خوردن مواد غذایی غیربهداشتی و آلوده.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي - اخبار > بيماري وبا و راههاي ...

راه‌هاي انتقال. 1- آب يا غذاي آلوده، سبزي و ميوه آلوده يا شسته شده با آب آلوده غذاهاي پخته شده كه در دماي اتاق و خارج از يخچال براي چند ساعت نگهداري و آلوده مي‌شوند. (برنج، سيب‌زميني، مرغ، لوبياي پخته و ...) 2- از طريق دست آلوده، (تماس با مدفوع و استفراغ بيماران، يا لوازم آلوده مثل ملحفه و... ) شايعترين راه انتقال بيماري وبا از طريق آب، ...

بیماری فصل گرم: راه‌های پیشگیری و درمان «وبا» - سلامت آنلاین

Jun 11, 2017 - سلامت آنلاین- یک متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این که بیماری وبا در ایران یک بیماری بومی است و هر چهار پنج سال یکبار در برخی شهرها بخصوص در فصول ... زبان و اشک چشم فرد خشک شده باشد و اختلال در هوشیاری به وجود آمده باشد، خطر ابتلا به وبا وجود دارد و بیمار باید به سرعت به مراکز درمانی انتقال داده شود.

وﺑﺎ ﺑﯿﻤﺎري و آن از ﭘﯿﺸﮕﯿﺮي راﻫﻬﺎي - بیمارستان شهید مصطفی خمینی ایلام

اﺳﺘﻔﺎده از ﻏﺬا. ﻫﺎي ﭘﺨﺘﻪ آﻟﻮده ﮐﻪ ﺗﻮﺳﻂ دﺳﺖ آﻟﻮده وﯾﺎ. ﺣﺸﺮات آﻟﻮده ﺷﺪه ﺑﺎﺷﺪ . ﺗﻐﺬﯾﻪ ﮐﻮدﮐﺎن ﺑﺎ ﺑﻄﺮي ﺑﻪ ﺟﺎي ﺷ. ﯿ. ﺮ ﻣﺎدر. اﺳﺘﻔﺎده از ﺷﯿﺮ وﺑﺴﺘﻨﯽ آﻟﻮده ﮐﻪ از ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻏﯿﺮ ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺗﻬﯿﻪ. ﺷﺪه ﺑﺎﺷﺪ . ﺗﻌﺮﯾﻒ ﺑﯿﻤﺎري وﺑﺎ. (. اﻟﺘﻮر. ) ﻋﻼﺋﻢ ﺑﯿﻤﺎري وﺑﺎ. دوره ﭘﻨﻬﺎن ﺑﯿﻤﺎري. ﺑﻪ. ﻣﺤﺾ ﺷﺮوع اﺳﻬﺎل ﺷﺪﯾﺪ از. ﻣﺎﯾﻌﺎت ﻓﺮاوان. وﭘﻮدر. ORS. اﺳﺘﻔﺎده. ﻧﻤﻮد وﺳﺮﯾﻌﺎ ﺑﻪ ﻧﺰدﯾﮑﺘﺮﯾﻦ. ﻣﺮﮐﺰ ﺑﻬﺪاﺷﺘﯽ درﻣﺎﻧﯽ. ﯾﺎ. ﺧﺎﻧﻪ. ﺑﻬﺪاﺷﺖ. ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻓﺮﻣﺎﯾﯿﺪ . راﻫﻬﺎي اﻧﺘﻘﺎل ﺑﯿﻤﺎري وﺑﺎ.

بیماریهای منتقله با آب و غذا - معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی مراغ

درمان مناسب و به موقع منجر به كاهش زنجيره انتقال و كاهش موارد مرگ ومير مي شود. مراحل درمان: ۱- ارزيابي بيمار از نظر تعيين درجه كم آبي ۲- تامين آب و الكتروليت از دست داده شده بصورت خوراكي و در صورت نياز تزريقي ۳- استفاده از داروهاي انتخابي توصيه شده در ايران راهنماي طبقه بندي درجه كم آبي بيمار راههاي پيشگيري و کنترل بیماری وبا ..

تاریخ انتشار : شنبه 19 اسفند 1396 ساعت: 20:58
برچسب ها : , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب

asal
این نظر توسط asal در تاریخ 1397/1/26 و 13:22 دقیقه ارسال شده است :
سلام داداشیم عالی بود
خسته نباشید
پاسخ : سلام اباجی گلم.
زنده باشید
سر میزنم بهت حتما . گل و قلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی